Пренаталният скрининг и диагностика абсолютно необходими при всяка бременна, независимо от нейната възраст!
в.24 часа
22.5.2015
Високо-специализираните прегледи -ранен скрининг за хромозомни заболявания и фетална морфология са строго препоръчителни, ако искаме да сме сигурни, че бебето, което носим в утробата си е здраво.
Д-р Милена Мануелян, АГ специалист от МБАЛ „Бургасмед“ обяснява, че пренаталната диагностика представлява съвкупност от методи и средства за изследване на плода. При всяка една бременност потенциално има риск плодът да е с хромозомен дефект, а възрастта и срокът на бременност са базата, на която се изчислява основният риск. Индивидуалният специфичен риск, както за всяка бременна, така и за всяка нейна бременност, се калкулира като основният (възрастов) риск се променя в зависимост от няколко ехографски параметъра на фетуса между 11-13 г.с., и нивата на два хормона в кръвта на майката.
„Чрез комбинирания скрининг-ехографски и биохимичен, в първи триместър от бременността могат да бъдат открити 95% от фетусите с хромозомни заболявания, сърдечни и други аномалии. Ето защо той се наложи през последните години и в България и позволява да се установят отклонения от нормите, да се извършат допълнителни изследвания или при необходимост да се прекъсне бременността на този ранен етап“, коментира АГ специалистът. Тя уточнява, че наблюденията от практиката й показват, че у нас за радост все повече български пациентки се информират детайлно за всичко свързано с бременността - съвременните методи на изследване и проследяването й. Със съжаление обаче д-р Мануалян отбелязва, че в у нас превес все още има скринингът във втори триместър, който е много по-неточен и откриването на дефект на плода в този късен срок поставя трудности при прекъсването на една такава бременност. Макар например ранният биохимичен скрининг в първи триместър да е извън групата от изследвания, които българската здравно осигурителна каса заплаща специалистът съветва всяка бъдеща майка да не пропуска това изследване.
„В случай, че е пропуснат скринингът в първи триместър, включващ изследвания за тризомия 21 (Даун синдром), тризомия 18 (Едуардс синдром), тризомия 13 (Патау синдром), на бременните може да бъде предложено друго изследване- фетална морфология. Феталната морфология представлява обстойно и високо-специализирано ултразвуково изследване на всички основни органи и системи на плода. Най-оптималният срок за този преглед е 20-22 г.с. За целта може да се използва 2D-ехография и 3 – 4D-ехография с или без доплерово изследване“, уточнява д-р Мануелян.
За осъществяването на тези изследвания е необходим висок клас апаратура - 3D-4D ултразвукови апарати, биохимичен анализатор, както и софтуерна програма за изчисляване на риска, която за съжаление има в малко лечебни заведения у нас. Освен това АГ специалистът обяснява, че е желателно тези прегледи и консултации да се извършват от акушер-гинеколог, специалист по фетална медицина.
„Радвам се, МБАЛ „Бургасмед“ има възможност да предложи на пациентките си извършването на тези високо-специализирани прегледи. Тъй като с центрове по пренатална диагностика разполагат предимно университетските градове.”
Единственият сигурен начин да знаем дали плодът има хромозомна аномалия или не, е чрез инвазивен диагностичен тест като биопсия на хориални въси (CVS), която се извършва се 11-15 гестационна седмица или амниоцентеза (след 16 гестационна седмица).
„Рискът от настъпване на спонтанен аборт и при двете процедури е около 1%. Въз основа на изчисления риск пациентките решават дали да предприемат инвазивно изследване. Освен това от скоро е възможно и извършването на пренатален тест за хромозомни аномалии, при който без никакъв риск от загуба на бременността се взима стандартна проба от майчината кръв, от която се изолира ДНК на бебето“, уточнява АГ специалистът.