Недостигът му може да доведе до хронична умора, мускулна слабост, болка по костите и ставите, влошен зъбен статус, косопад, депресия
12.07.2024г.
Д-р Мерал Ариф е ревматолог в обособения сектор на Вътрешно отделение на МБАЛ „Бургасмед“ от 2023г. Завършва обучението си по медицина в МУ Пловдив през 2018г. В периода от 2019-2023г. специализира ревматология в УМБАЛ „Пълмед“ - Пловдив. През май 2023г. придобива специалност ревматология. Д-р Ариф извършва консултативни прегледи, диагностика и лечение на възпалителни, дегенеративни и обменни ставни заболявания, системни заболявания на съединителната тъкан, ставна ехография. В ДКЦ „Бургасмед“ преглежда и по Здравна каса.
- Д-р Ариф, възможно ли при интензивното слънцегреене, на което се радваме това лято, да се получи дефицит на витамин D и дали наличието на този витамин е само функция на излагането на слънце?
- Знаем, че 90% от витамин D, известен още като „слънчев“ витамин, се синтезира ендогенно чрез излагане на слънце, малка част се набавя с храната и чрез суплементи (хранителни добавки). Колкото и парадоксално да звучи, възможно е да се наблюдава дефицит дори през най-слънчевите месеци.
- Как недостигът на този витамин въздейства по отношение на ревматологичните заболявания, в смисъл да ги предизвика или да ги влоши?
- Витамин D като основен регулатор на калциево-фосфатния метаболизъм, играе важна роля в изграждането на здрава костна тъкан. Дефицитът му може да предизвика редица заболявания, които са обект на ревматологията като остеомалация, остеопороза, рахит при децата, обуславя и намалена мускулна сила, което води до повишен риск от падания и последващи евентуални усложнения.
- Кои са факторите, допринасящи за дефицит на витамин D и стресът един от тях ли е?
- Като най-честа причина може да се спомене недостатъчното излагане на слънце, хронични заболявания, рестрикции в диетата, носенето на дрехи, покриващи голяма площ от кожата и др.
Установено е, че витамин D действа като невростероид и влияе върху намаляването на стреса и помага за подобряване на настроението. Има данни, че посттравматичното стресово разтройство води до редуцирани нива на витамина поради повлияване на ендогенния му синтез.
- Кои симптоми ни подсказват, че нивата на витамин D в организма ни са ниски и изобщо как може да сме сигурни, че именно това е проблемът, за да се чувстваме изтощени например?
- Симптомите на дефицит на витамин D са разнообразни като най-често се наблюдават хронична умора, мускулна слабост, болка по костите и ставите като израз на намалена минерализация, влошен зъбен статус, косопад, депресия, влошена имунна система. Деформитет по костите, прекомерно изпотяване и раздразнителност са прояви на рахит при бебетата, за щастие все по-рядко срещано заболяване. Важно е да отбележим, че липсата на витамин D може да остане скрита и непроявена. Затова насърчавам пациентите да се изследват.
- Нужен ли ни е допълнителен прием на витамин D през летните месеци и можем ли сами да си го „предпишем“? Какви са ефектите, ако превишим дозата?
- Както при всички суплементи, преценката за изписване и прием на витамин D трябва да е индивидуална за всеки, пречупена през призмата на фактори като начин на живот, рестрикции в диетата, придружаващи заболявания и др. Макар и рядко, може да има предозиране, като най-честите прояви са главоболие, намален апетит, стомашно-чревни смущения - гадене, диария, дехидратация, мускулна слабост и др. Затова никога не съветваме да се прилага „самолечение“ дори и с витамини.
- Кой има риск да развие дефицит на витамин D и как да се предпазим?
- Всеки би могъл в даден етап от живота си да развие дефицит в зависимост от много фактори, като най-засегнати са хората в напреднала възраст, както и тези с увеличени физиологични нужди като подрастващите, бременните и кърмещите, тези с хронични заболявания, обезитетните (страдащите от затлъстяване), трудноподвижните. Значение има и географският фактор. Препоръчвам изследването на витамин D да се прави поне 2 пъти годишно при рисковата популация, а при тези с доказан дефицит - веднъж на 3 месеца за оптимизация на дозата. Каква да е дозата, формата, продължителността на прием на витамин D е добре да бъде прецено от лекар.
- Във вашата практика в отделението в "Бургасмед" и в ДКЦ на колко случаи на наличен дефицит на витамин D се натъквате и има ли хора с тежък недостиг?
- Въз основа на моя опит повече от една трета от пациентите, изследвани за витамин D, са в зоната на дефицит - от лек до тежък. Важно е да се подчертае, че основият контингент, посещаващ кабинета на ревматолога, са хора в напреднала възраст и такива с хронични заболявания.