Бъбречните заболявания са актуални във всеки сезон, а за жалост, който веднъж се е "запознал" с тях, остава заедно с тези страдания за дълго време или до живот. Как да се грижим правилно за бъбреците си и други полезни знания за бъбречнокаменната болест дава д-р Мария Часовникарова
в. Доктор
2.12.2024г.
-Д-р Часовникарова, какво представляват камъните в бъбреците?
- Камъните в бъбреците, наричани също нефролитиаза, са твърди отлагания на минерали и соли, които се образуват в бъбреците поради натрупването на кристални вещества в урината. Те са една от най-честите причини за урологични заболявания и могат да се образуват в различни части на пикочната система, включително бъбреците, уретерите и пикочния мехур.
Най-честите видове камъни в бъбреците са:
1. Калциеви. Те са съставени предимно от калциев оксалат или калциев фосфат.
2. Уратните камъни са образувани от пикочна киселина, често са свързани с киселинното рН на урината.
3. Струвитни. Те са съставени от магнезиево-амониево-фосфатни соли и често са свързани с инфекция на пикочните пътища.
4. Цистиновите камъни са редки и са свързани с наследствено метаболитно заболяване (цистинурия).
- Какви са симптомите?
- Бъбречните камъни могат да предизвикат интензивна болка, известна като бъбречна колика, когато се придвижват към пикочния канал. Симптомите могат да включват кръв в урината (хе матурия), гадене, повръщане и често уриниране.
- Как се диагностицира нефролитиазата?
-Диагностиката се извършва чрез образни изследвания, като ултразвук и компютърна томография, които определят размера и местоположението на камъните.
- Какви са методите на лечение?
- Камъните в бъбреците изискват цялостен подход към диагностика и лечение, като ендоурологията играе ключова роля при минимално инвазивните процедури за отстраняването им. Лечението варира от консервативни ме тоди, като прием на повече течности и медикаменти, до интервенционални процедури. Сред тях са:
• Екстракорпорална литотрипсия с ударни вълни. Използва се за раздробяване на камъни с малки и средни размери.
• Уретероскопията е минимално инвазивна процедура за отстраняване на камъни в уретерите.
• Перкутанната нефролитотомия се използва при по-големи камъни и включва малък разрез в кожата.
- Как се образуват камъните в бъбреците?
- Образуват се поради кристализацията и натрупването на минерали и соли в урината, когато концентрацията им надвиши способността на урината да ги разтваря. Сложен е биохимичният процес на образуване на камъни. Той започва с кристализация на вещества, като калциев оксалат или пикочна киселина, последвано от растеж на кристалите в подходяща среда. Когато урината не съдържа достатъчно инхибитори на кристализацията (като цитрат), това увеличава вероятността от натрупване и сливане на кристалите, които впоследствие формират камъни. Основните фактори за формиране на камъни включват метаболитни нарушения, диетични навици и недостатъчна хидратация.
Основни причини за образуването на камъни в бъбреците са:
*Дехидратация. Недостатъчният прием на течности води до концентрирана урина, което увеличава вероятността от образуване на кристали и камъни.
•Хранителни фактори. Диета с високо съдържание на натрий, животински белтъчини и оксалати (като тези в спанака и шоколада) повишава риска от калциеви и уратни камъни. Прекомерният прием на сол също води до повишено отделяне на калций в урината, което също е рисков фактор.
*Метаболитни нарушения. Повишените нива на калций (хиперкалциурия), оксалати или пикочна киселина в урината създават условия за образуване на различни типове камъни. Генетични заболявания, като цистинурия, при която се отделят високи нива на аминокиселината цисгин, също предразполагат към образуването на камъни.
*Инфекции на пикочните пътища. Някои бактериални инфекции могат да предизвикат образуване на струвитни камъни, които съдържат магнезиево-амониев фосфат и се образуват в алкална урина.
*Фамилна обремененост и генетична предразположеност. Генетични фактори, като предразположение към хиперкалциурия или уратни метаболитни нарушения, също играят роля образуването на бъбречни камъни.
- Възможна ли е профилактика, ако има фамилна обремененост?
- При пациенти с фамилна обремененост профилактиката включва ранна диагностика чрез биохимични изследвания на урината и серума за откриване на метаболитни отклонения. Също така се препоръчват диетични мерки за редуциране на рисковите вещества (като натрий и оксалати), заедно с подходяща хидратация и проследяване на състоянието чрез образна диагностика.
Наследствените фактори в нефролитиазата подчертават необходимостта от персонализиран подход при пациенти с висок риск, като комбинирането на генетични и метаболитни изследвания подпомага ранната превенция и управление на бъбречните камъни.
-В кои райони на България питейната вода причинява конкременти в бъбреците?
-Образуването на бъбречни камъни (нефролитиаза) е сложен процес, повлиян от множество фактори. Твърдостта на питейната вода, определена от съдържанието на калциеви и магнезиеви йони, също може да играе роля в този процес. В България твърдостта на водата варира значително по региони. Например
В СОФИЯ ПИТЕЙНАТА ВОДА Е С НИСКА ТВЪРДОСТ,
което я класифицира като "мека" вода. В други области, като Плевен, водата е с по-висока твърдост, което може да доведе до натрупване на котлен камък в домакинските уреди. Въпреки че някои изследвания предполагат връзка между консумацията на твърда вода и повишен риск от образуването на бъбречни камъни, наличните данни не са достатъчно убедителни, за да се установи пряка причинно-следствена връзка. СЗО отбелязва, че твърдата вода не представлява значителен риск за здравето и дори може да допринася за дневния прием на калций и магнезий. Важно е да се отбележи, че основният фактор за профилактика на бъбречните камъни е адекватната хидратация. Независимо от твърдостта на водата, препоръчва се прием на достатъчно количество течности, за да се поддържа нормален обем на урината и да се намали рискът от кристализация на минерали в бъбреците. Макар твърдостта на водата да варира в различните региони на България, няма категорични доказателства, че тя е основен фактор за образуването на бъбречни камъни. Поддържането на добра хидратация и здравословен начин на живот остават ключови за превенцията на това състояние.
-Образуването на бъбречни конкременти има ли "предпочитания" към пол и възраст?
- Мъжете са по-предразположени към развитие на бъбречни камъни в сравнение с жените, особено във възрастовата група между 30 и 50 г. Това е свързано с по-високите нива на калций и пикочна киселина в мъжкия организъм, както и с хормонални фактори.
ПРИ ЖЕНИТЕ РИСКЪТ СЕ УВЕЛИЧАВА СЛЕД МЕНОПАУЗАТА поради спад в нивата на естрогените, които играят роля в регулирането на калция. С възрастта рискът от нефролитиаза се увеличава и за двата пола, тъй като метаболитни и хормонални промени могат да повишат предразположението към кристализация на минералите в урината.
- Как може човек да разбере дали има камъни в бъбреците?
- Човек може да подозира наличие на камъни в бъбреците при симптоми като силна, остра болка в кръста или отстрани на корема (бъбречна колика), кръв в урината, често уриниране, гадене, повръщане. Диагнозата се потвърждава чрез образни изследвания.
- Как се диагностицират конкрементите в бъбреците?
- Основно чрез образни изследвания. Най-често използваните методи са ултразвук и компютърна томография (КТ) без контраст, като КТ осигурява висока точност и подробна информация за размера и местоположението на камъните. В някои случаи се прилагат рентгенография и лабораторни изследвания на урината и кръвта за определяне на метаболитни нарушения, които могат да предразполагат към образуването на камъни.
- Могат ли камъните да излязат от само себе си?
- Да, малките бъбречни конкременти (до 5 мм) често могат да излязат самостоятелно с урината, без необходимост от интервенция. Процесът може да отнеме от няколко дни до седмици и обикновено се съпровожда от болка и често уриниране. Подходящата хидратация и медикаменти за облекчаване на болката подпомагат спонтанното изхвърляне.
- Каква диета да спазва човек при камъни в бъбреците?
- Препоръчва се диета с високо съдържание на течности (поне 2-3 литра дневно) за разреждане на урината. Препоръчително е ограничаването на солта и животинските белтъчини като месо и колбаси. Храни, богати на оксалати, трябва да се избягват при оксалатни камъни. За някои пациенти се препоръчва умерен прием на калций, но под контрола на лекар специалист. Препоръчва се ограничаване на солените храни, алкохола, кафето и шоколада, тъй като те могат да увеличат риска от образуване на нови камъни или да раздразнят пикочните пътища. Лютите храни обикновено не са пряко свързани с камъкообразуването, но при по-чувствителни пациенти също може да се препоръча умереност.
- Какви са съвременните методи за лечение?
- Съвременните методи за лечение на конкременти в бъбреците включват минимално инвазивни техники като екстракорпорална литотрипсия с ударни вълни (ESWL). При уретероскопията с лазерна литотрипсия се използва ригиден или флексибилен уретероскоп и лазер за директно раздробяване и отстраняване на камъните. Перкутанната нефролитотомия е подходяща за по-големи камъни и включва малък разрез, чрез който камъкът се извлича. Тези методи са ефективни, с кратък възстановителен период и минимален риск за пациента.
- В кои случаи е необходима операция за премахване на конкременти от бъбреците?
- Операция е необходима, когато камъните са твърде големи (над 2 см), предизвикват тежки и постоянни симптоми, блокират пикочните пътища, причиняват инфекции или водят до увреждане на бъбрека. Обикновено се използват минимално инвазивни методи като перкутанна нефролитотомия или в редки случаи, отворена хирургия, когато други методи не са ефективни. Но все по-рядко се стига до отворена хирургия, тъй като пациентите своевременно отиват на лекар и вземат мерки за лечението си.
-Колко време е възстановяването при различните методи за лечение?
- При екстракорпорална литотрипсия (ESWL) пациентът обикновено се възстановява в рамките на няколко дни. След лазерна литотрипсия и уретероскопия времето за възстановяване е около една седмица. Перкутанната нефролитотомия, при която се отстраняват по-големи камъни, изисква 1-2 седмици за възстановяване. При отворена хирургия възстановяването може да отнеме няколко седмици поради по-голямата инвазивност на процедурата.
- Помагат ли билкови чайове за елиминиране на камъни в бъбреците?
- Някои билкови чайове, като мечо грозде, царевична коса, глухарче, хвощ, могат да подпомогнат диурезата и да улеснят изхвърлянето на малки камъни в бъбреците, както и да намалят възпалението в пикочните пътища. Въпреки това билковите чайове не могат да разбият по-големи камъни и не заменят конвенционалното лечение. Някои билки може да са неподходящи при специфични видове камъни.
ЧЕРВЕНАТА БОРОВИНКА ПОМАГА със своите противовъзпалителни и антибактериални свойства, чрез които предотвратява инфекции в пикочните пътища. Въпреки това при склонност към образуване на калциево-оксалатни камъни червената боровинка трябва да се консумира с внимание, тъй като съдържа оксалати, които могат да увеличат риска от образуване на такива камъни.
- Бирата помага ли при изхвърлянето на конкременти?
- Макар бирата да има диуретичен ефект и да увеличава уринирането, тя не се препоръчва като средство за изхвърляне на бъбречни конкременти. Алкохолът може да дехидратира организма, което увеличава риска от кристализация на минерали и образуване на нови камъни. За ефективна профилактика и подпомагане на изхвърлянето на малки камъни е по-добре да се разчита на обилна хидратация с вода и консултация с лекар за подходящи медикаменти и диуретични средства.
Топлата бира не се препоръчва за изхвърляне на бъбречни конкременти. Въпреки че топлината може да има лек отпускащ ефект върху мускулатурата на пикочните пътища, алкохолът в бирата е възможно да доведе до дехидратация, което е противопоказно при бъбречни камъни.
***
Има ли наследственост за образуване на камъни?
"Наследствеността играе значима роля при образуването на бъбречни камъни, като генетичната предразположеност е един от основните рискови фактори за развитие на нефролитиаза. Пациентите с фамилна обремененост от бъбречни камъни са по-склонни да развият камъни в бъбреците, тъй като генетичните фактори могат да предизвикат специфични метаболитни и физиологични отклонения, които способстват образуването на кристали и камъни в урината.
Основните генетични механизми, свързани с нефролитиазата, включват:
* Хиперкалциурия - повишеното отделяне на калций в урината е едно от най-честите метаболитни нарушения при пациенти с бъбречни камъни и често се унаследява в семействата. Пациентите с фамилна анамнеза за хиперкалциурия са по-предразположени към калциеви камъни.
* Цистинурия - рядко наследствено метаболитно нарушение, при което бъбреците не могат да реабсорбират аминокиселината цистин, водещо до нейното натрупване и кристализиране в урината. Цистиновите камъни са специфични за пациентите с това генетично заболяване и се проявяват още в ранна възраст.
* Хиперурикозурия и хипероксалурия - предразположение към отделяне на високи нива на пикочна киселина или оксалати в урината може да бъде наследствено и да води до формирането на уратни и оксалатни камъни.
* Аномалии в реабсорбцията на калций, натрий и фосфати. Някои генетични мутации влияят на функциите на бъбречните тубули, като намаляват реабсорбцията на тези елементи и допринасят за формиране на камъни. фамилната анамнеза за нефролитиаза увеличава риска при близките родственици поради унаследяването на общи гени, които предразполагат към определени метаболитни нарушения. При хора с родители или братя и сестри с бъбречни камъни вероятността за образуване на такива е значително по-висока", обясни лекарят.
***
Хранителен режим след лечение
Препоръчва се обилен прием на течности (2-3 литра дневно) за разреждане на урината и намаляване на риска от нови камъни. Диетата трябва да бъде с ниско съдържание на сол и животински белтъчини, като се избягват оксалатни храни (спанак, шоколад) при калциево-оксалатни камъни.
Движението, включително лека физическа активност като ходене, подпомага естественото придвижване на малки камъни и фрагменти. След възстановяване се препоръчва умерена физическа активност за поддържане на цялостното здраве.
Храни, богати на пикочна киселина и оксалати, които способстват за образуването на уратни бъбречни камъни, са червено месо, черен дроб, морски дарове и бобови култури. За оксалатни камъни рискови храни са спанак, цвекло, ядки, шоколад, ревен, картофи, чай, соеви продукти, ягоди, ядки (особено бадеми и орехи). Ограничаването на тези храни при предразположеност към нефролитиаза намалява риска от формиране на камъни.
15% от хората у нас страдат от нефролитиаза
"Честотата на бъбречно-каменната болест (нефролитиаза) в България е значително по-висока от средната за Европа. Около 10-15% от българското население страда от това заболяване, докато в Европа приблизително 11% от мъжете и 6% от жените имат анамнеза за камъни в бъбреците поне веднъж през живота си. Нефролитиазата е по-разпространена в регионите със сух и горещ климат, като Турция, Саудитска Арабия и държавите от Близкия изток, както и в някои средиземноморски страни, например Италия и Испания. Причината е свързана с по-високия риск от дехидратация, която води до по-концентрирана урина и повишен риск от кристализация на минерали. Диетичните фактори, като висока консумация на сол и животински белтъчини, характерни за тези региони, също увеличават риска. Генетични фактори и метаболитни особености допринасят за по-високата честота на нефролитиазата сред тези нации", допълни специалистът.
Визитка
Д-р Мария Часовникарова е началник на Отделението по урология на МБАЛ "Бургасмед". Завършва медицина в Тракийския университет в Стара Загора, след което придобива специалност по урология в Медицински университет "Проф. д-р Параскев Стоянов" във Варна. Завършва и "Здравен мениджмънт". Има над 10 години опит като уролог.