RU
Back to top hospitalburgasmed.bg

Д-р Лина Хаджиилиева: Полипите на дебелото черво може дълго време да останат без симптоми

credoweb.bg

21.02.2024г.


Д-р Лина Хаджиилиева завършва Медицинския факултет на Тракийския университет в Стара Загора през 2016 г. В края на същата година започва работа в МБАЛ „Бургасмед“. От септември 2020 г. е специализант по гастроентерология във Вътрешното отделение на болницата, днес Отделение по гастроентерология.

 


- Д-р Хаджиилиева, бихте ли обяснили какво представляват полипите на дебелото черво?

- Полипите на дебелото черво са доброкачествени образувания на дебелочревната лигавица, като всяка протрузия на чревна лигавица към лумена на червото се означава като полип. Те могат да имат различни хистологични варианти (аденоми, хамартоми, хиперпластични, възпалителни) и да се различават по брой, форма, размер. Най-често срещани са аденомите и хиперпластичните полипи.

 

И макар полипите да не са злокачествени, някой хистологични типове могат да малигнизират (б.а. – да придобият злокачествени промени) с времето. С най-висок малигнен потенциал са аденомите с вилозна структура.


- Често ли се срещат при пациентите у нас и от коя група са най-засегнатите?

- Полипите са едни от най-честите новообразувания на червата и се срещат при приблизително 15-20% от населението в напреднала възраст. По-чести са при мъжете, в сравнение с жените, и засягат в по-голяма степен възрастта над 50 години, като пикът на болестта е около 60-ата година. Въпреки това, полипите на дебелото черво могат да се появят и при по-млади хора, особено ако имат семейна история на полипи или рак на дебелото черво, или ако имат наследствен синдром, който ги прави по-силно изложени на риск.


- Има ли тенденция към подмладяване на заболяването?

- В нашето отделение най-младият пациент беше мъж на около 30-годишна възраст с хиперпластичен дебелочревен полип (б.а. – доброкачествен полип, изграден от жлезисти клетки), който беше отстранен ендоскопски.


- С какви най-чести причини и рискови фактори за появата им се срещате във вашата практика?

- Основни рискови фактори, отговорни за развитието на дебелочревен полип, са наличието на фамилна история за рак или полип на дебелото черво, напреднала възраст, прием на алкохол, тютюнопушене, намалена физическа активност.

 

От значение е и начинът на хранене с прием на храна, богата на животински мазнини и въглехидрати, както и редуцираният прием на фибри, затлъстяването, възпалителните чревни заболявания, фамилни полипози (фамилна аденоматозна полипоза, синдром на Gardner, синдром на Peutz-Jeghers, генерализирана ювенилна полипоза).


- Има ли ясно изразени симптоми още в началото на заболяването, или се появяват на по-късен етап?

- Дебелочревните полипи могат дълго време да не дават оплаквания и се установяват като случайна находка при изследването на дебелото черво по друг повод. Най-честите симптоми, които алармират за наличието на полип на дебелото черво, са наличието на коремна болка, кръв или слуз при изхождане, промяна в ритъма на дефекация.

 

Полипите на ректума често се асоциират с ректално кървене. Големите полипи на дебелото черво могат да доведат от обтуриране (запушване) и да предизвикат чревна непроходимост. Затова при подобни симптоми е нужно веднага да се потърси консултация със специалист.


- Бихте ли обяснили лесно ли се поставя диагнозата?

- Наличието на дебелочревен полип може да се установи при провеждане на редица образни изследвания. Диагнозата се поставя след ендоскопско изследване (колоноскопия) на дебелото черво, като е задължително хистологичното изследване на полипа. При установяването на множествена полипоза и съмнение за наследствено заболяване пациентът трябва да се насочи към генетична консултация.


- Как се лекуват полипите на дебелото черво? Кога е необходима хирургична намеса?

- По правило при установяване на полип на дебелото черво той трябва да бъде отсранен. Това може да се осъществи чрез ендоскопска полипектомия, т.е. премахване на полипа по време на колоноскопия посредством различни техники в зависимост от вида, разположението и размера на тумора, или по хирургичен път. Отстраненият полип следва да се изследва хистологично, като резултатът определя последващите препоръки за проследяване на пациента.

 

Хирургична намеса се предприема при невъзможност за едноскопско премахване, при някои много големи полипи на дебелото черво, при съмнение за малигнизация.  Множествените полипози често налагат провеждането на колектомия (б.а. – отстраняване на цялото или част от дебелото черво).


- Дълъг ли е възстановителният период за болния след интервенцията?

- Възстановителният следоперативен период е индивидуален и зависи от вида и обема на проведената манипулация, наличието на усложнения и общото състояние на организма, възрастта, наличието на придружаващи заболявания.


- Какви препоръки бихте отправили към пациентите?

- На пациентите препоръчвам поддържането на добри хранителни навици, прием на храни, богати на фибри, плодове и зеленчуци, пълнозърнест хляб и редовни физически упражнения. При наличието на оплаквания от страна на храносмилателната система да не се колебаят, а да потърсят медицинска помощ, защото това може да им спести много по-нататъшни проблеми и усложнения.

 

Автор: Ирена Чернишева