RU
Back to top hospitalburgasmed.bg

Честит празник, скъпи анестезиолози!

На 16 октомври световната медицинска общност отбелязва рождената дата на медицинската специалност „Анестезиология“, оформена в съвремието като съставна от субспециалностите – анестезия, реанимация и интензивно лечение.

 

Болница „Бургасмед“ разполага със съвременна техника, с най-новите медикаменти и с всички необходими медицински изделия, с което се гарантира отлично качество на анестезията.

 

Отделението по анестезиология и интензивно лечение (ОАИЛ) работи с всички възрасти пациенти и осъществява дейност във всички раздели на медицината.

 

Лечебното заведение разполага с едно от най-големите интензивни отделения на територията на Бургаска област, наброяващо 23 интензивни/ реанимационни легла, оборудвани със съвременна техника и централни мониторни системи.

 

Всеки ден, отделението осъществява и анестезиологична дейност, покриваща 12 операционни и ендоскопски зали, с денонощен режим на работа.

 

За нашия празник, искам да пожелая на екипа на ОАИЛ към МБАЛ „Бургасмед“, както и на всички наши колеги от специалността да бъдат здрави, винаги така всеотдайни и високоотговорни, както са били и досега, казва д-р Николай Маринчев, началник на Отделението по анестезиология и интензивно лечение в МБАЛ „Бургасмед“. Към неговите пожелания се присъединяват и ръководството и целият екип на лечебното заведение.

 

Д-р Маринчев разказва и за науката „Анестезиология“, като подчертава, че това е един от най-младите, сложни и интензивно развиващи се раздели на медицинската наука. Тя се занимава с методите на анестезия, реанимация и интензивно лечение на пациентите. Анестезията представлява високо-технологична дейност, прилагаща чрез съвременна апаратура, средства за обезболяване, обезчувствяване, мускулна релаксация, медикаментозен сън, поддържане на всички жизнени функции на тялото във физиологичен вид за нуждите на медицинската практика по време на оперативни интервенции, ендоскопски процедури, изискващи обезболяване и обезчувствяване (със или без загуба на съзнание) методики.

 

Реанимацията и интензивното лечение, са другите две субспециалности на анестезиологията, неразривно свързани една с друга. Те се занимават с възвръщането на живота на човека след различни смъртоносни събития, и последващото лечение на причините и последствията от тези животозастрашаващи състояния, на които е било подложено човешкото тяло.

 

Точно на 16 октомври 1846 г. в клиника в Бостън се провела операция за отстраняване на шиен тумор от хирурга д-р Уорън, а анестезионната техника била приложена от Уилям Мортън. Мортън поставил няколко слоя плат на лицето на болния и накапал диетилов етер на фирмата Барет, с което болният постепенно се унесъл, и така успешно, без пробуждане и болка, д-р Уорън отстранява шийния тумор.

 

Поради тази причина световната медицинска общност признава 16 октомври за рождената дата на анестезиологията.

 

По-късно в практиката навлизат редица други медикаменти, използвани по различен начин за целите на анестезията, осъвременява се техниката, ревизират се похватите и знанията, за да заеме анестезиологията своето лидерско място между останалите медицински науки.