10.10.2024г.
Пациентите ни са не само от Бургас, но идват хора и от София, Пловдив, Разград, и въобще от цяла България
Доц. д-р Петко Димов, д.м., е началник на Отделението по хирургия в МБАЛ „Бургасмед“. Той завършва медицина в Медицински университет гр. Плевен през 2000 г. и пидобива специалност по Обща хирургия през 2007 г. През 2014 завършва Здравен мениджмънт.
В периода 2000 – 2001 г. д-р Димов работи в МБАЛ - гр. Бургас. През 2001 - 2002 г. е лекар в I-ва хирургия на Университетска болница - гр. Плевен, а следващите две години работи във II - ра хирургия на Александровска болница - гр. София. За периода 2003 – 2008 г. е ординатор в Клиника по жлъчночернодробна и панкреатична хирургия към ВМА. Между 2008 – 2018 г. е Началник отделение на Клиника по коремна хирургия – ВМА.
Д-р Димов e преминал редица курсове и специализации, сред които Основи на лапароскопската хирургия, Лапароскопска хирургия на дебелото черво, Лапароскопска хирургия на стомаха, Хирургия на черен дроб и панкреас, VAC Терапия - Лойперсдорф, Австрия, Лапароскопска хирургия на жлъчка, Безкръвна операция на жлъчка.
През 2018 г. му е присъдена степен Доктор по научната специалност „Обща хирургия“ от ВМА, София, а академична длъжност „доцент“ придобива през 2024г.
Професионалните интереси на доц. Петко Димов, д.м., са в следните области на хирургията: хирургия на стомах, диафрагмални хернии, хирургия на дванадесетопръстник, операции на дебелото черво, оперативни интервенции на правото черво, хирургия на ануса, хирургично лечение на черния дроб, оперативно лечение на жлъчен мехур, хирургично лечение на жлъчни пътища, хирургични интервенции на панкреаса, хирургия на тънкото черво, хирургия на щитовидна жлеза, хернии на предна коремна стена, операция на далак, хирургия на ретроперитонеалното пространство.
- Доц. Димов, известен сте в Бургаския регион с интереса си към лапароскопските операции. Какъв е делът на тези операции сред общия обем интервенции, които вашето отделение извършва?
- Да, определено имам интерес и към този вид хирургия. Може би над 80% от коремните операции, които извършвам са лапароскопски, т.е. с по-малка травма и съответно по-бързо възстановяване на пациента. Пациентите ни са не само от Бургас, но идват хора и от София, Пловдив, Разград, и въобще от цяла България.
- Безкръвни ли са тези операции и колко време отнема възстановяването на пациента и връщането му към нормалните ежедневни дейности?
- „Безкръвни“ е термин, който се използва в обществото. По-точното определение е миниинвазивни. В повечето случаи наистина и кръвозагубата е по-малка. Травмата е много по-малка и оттам възстановяването е по-бързо.
- Какви видове операции извършвате лапароскопски?
- В нашата клиника лапароскопски операции извършваме на ингвинални и хиатални хернии, на жлъчен мехур, онкологични и неонкологични заболявания на стомах и дебело черво, при спешни състояния като остър апендицит и перфорации на кухи коремни органи, кисти и други.
- По-сигурни и безопасни ли са лапароскопските операции, сравнявайки ги с отворените?
- При всяка една операция има определени рискове, с които пациентът трябва да е запознат предварително и да имаме неговото информирано съгласие. Някои операции се извършват по-лесно и по-бързо лапароскопски, отколкото отворено. Колкото по-опитен е екипът, толкова по-малко са рисковете и при двата метода. Другото важно нещо, което трябва да знаят пациентите е, че обемът на операцията е един и същ и при двата метода и компромис с това не трябва да има, т.е извършва се едно и също нещо, но травмата при лапароскопските операции е много по-малка.
- Поемат ли се от здравната каса тези операции и има ли доплащане от страна на пациента?
В болниците, които имат договор с НЗОК, здравната каса поема операцията и лечението, но пациентът заплаща скъпоструващи консумативи, сред които инструменти за еднократна употреба и лапароскопски сетове.
Автор: Емел МАХМУД