RU
Back to top hospitalburgasmed.bg

Д-р Александър Ангелов, ревматолог: Ако ви боли и не сте се ударили, най-добре посетете ревматолог

Флагман.Бг

06.02.2024г.

 

Д-р Ангелов е автор  на множество научни публикации, изнасял е презентации в редица конференции по ревматология, съизследовател е в различни клинични проучвания

 

- Д-р Ангелов, Ревматологията е нов сектор за „Бургасмед“. Какви ревматични заболявания се лекуват във Вътрешно отделение и ще провеждате ли прегледи в ДКЦ?

- Лекуваме целия спектър от системни автоимунни заболявания, възпалителни и дегенеративни ставни болести. Също така ще провеждам и амбулаторни прегледи към ДКЦ „Бургасмед“.

 

- Кои основно са ревматичните заболявания, които се обострят значително през зимния сезон от студеното време?

- През зимата, освен обострянето на ревматични заболявания като ревматоиден и псориатичен артрит, остеоартроза и фибромиалгия, често се наблюдава и влошаване на симптомите при хора с феномен на Рейно. Това състояние се характеризира с преходно спадане на кръвоснабдяването към периферните части на тялото, като пръсти на ръцете и краката, което може да бъде предизвикано от студено време, водещо до промяна в цвета, болка и усещане за изтръпване. Промените във времето могат да влияят на състоянието на хора с ревматични заболявания. Когато атмосферното налягане спадне, което често се случва преди промяна на времето, ставните тъкани се разширяват поради разликата с вътреставното налягане. Това разширение води до усещане за болка и скованост при хора с със ставни заболявания. Ефектът е известен сред пациентите и често се описва като усещане за "предсказване на времето" поради увеличената чувствителност към предстоящите метеорологични промени.

 

 - Защо трябва да отидем на ревматолог и колко пъти в годината трябва да посещаваме такъв специалист?

- Ревматичните заболявания обхващат широк спектър от състояния. Това са автоимунни възпалителни и дегенеративни заболявания, които могат да засягат стави, мускули, кожа съединителна тъкан както и вътрешни органи. Тези заболявания могат да имат сложни симптоми, които често са трудни за разпознаване в ранните им стадии. Ревматолозите са специализирани в диагностицирането и лечението на тези състояния и разполагат с необходимите знания и инструменти за тяхното разпознаване. Ранната диагностика е от съществено значение, тъй като много ревматични заболявания могат да прогресират и да причинят сериозни и постоянни увреждания на ставите, както и други системни усложнения, ако не се лекуват навреме. По отношение на въпроса колко пъти в годината трябва да се посещава ревматолог, бих посочил, че е строго индивидуално спрямо конкретния случай, заболяване и нивото на болестната активност.

 

- Кой е основният симптом, който води пациента до Вас?

- Мускулно-скелетната болка, която е настъпила мистериозно без очевидна причина, персистира в покой и е придружена от изразена скованост, представлява важен сигнал, който не бива да се пренебрегва. Изказването "Ако ви боли и не сте се ударили, най-добре е да посетите ревматолог" подчертава важността от ранната консултация със специалист при поява на необяснима болка. Такъв симптом може да бъде първи знак за ревматично заболяване, което изисква специфичен подход в диагностицирането и лечението.

 

- Какво отражение върху ревматичните болести оказва нарастващата заболеваемост от грип и остри респираторни заболявания през последния месец?

- Инфекциите, включително грип и други респираторни вируси, могат да предизвикат мускулна и ставна болка, както и да влошат симптомите на вече съществуващи ревматични заболявания. Пациенти, които приемат имуносупресивни лекарства за лечение на автоимунни заболявания са с по-висок риск от инфекции. В случай на инфекция, те могат да имат по-тежко протичане или да се наложи временно преустановяване на лечението с имуносупресивни лекарства, което може да доведе до обостряне на ревматичните симптоми. В някои случаи инфекциозните заболявания могат доведат до развитие на ново ревматично заболяване чрез комплексни механизми като "молекулярна мимикрия", където части от вируса могат да наподобяват структурите на самия организъм, предизвиквайки автоимунен отговор. А понякога самите ревматични заболявания започват с грипоподобни симптоми, което прави сложна диференциалната диагноза. Поради тези причини е изключително важно пациентите да предприемат превантивни мерки за защита от грип, COVID и други остри респираторни инфекции като ваксинация, да носят предпазни маски, да поддържат добра лична хигиена и да избягват контакт с болни хора, особено по време на пиковите сезони на заболеваемост.

  

- Можем ли сами да се предпазим или да облекчим състоянието си при ревматични проблеми, ако спазваме, например, някакъв по-строг режим – хранителен, двигателен, привикване към редовен сън?

- Да, можем да облекчим състоянието си при ревматични проблеми, като спазваме здравословен начин на живот, включително подходящ хранителен и двигателен режим, както и редовен сън. Балансирана диета, упражнения за укрепване и подобряване на гъвкавостта на мускулите и ставите, както и качественият сън, играят ключова роля в лечението на заболяването. Няма категорични данни за определени храни, но има убедителна информация за ползотворния ефект на средиземноморската диета.  Тези мерки не заместват фармакологичното лечение, но са важни за поддържане на добро общо състояние и могат значително да подобрят качеството на живот. Винаги е препоръчително да се консултирате с лекар за персонализирани съвети, съобразени с вашето здравословно състояние. Пушенето също има негативен ефект върху ставното и костно здраве. Има категорични научни доказателства, че тютюневият дим влошава автоимунните заболявания, както и вероятно играе роля в отключването им при предразположени индивиди.

 

- Какви сърдечносъдови рискове крият ревматичните заболявания и защо посветихте на тази тема вашата докторантура?

- През последните десетилетия научната литература показва, че пациентите с ревматични болести са изправени пред повишен риск от сърдечносъдови заболявания (ССЗ), подчертавайки системния характер на състоянията. ССЗ са доминиращ проблем за здравето в световен мащаб, разбирането на всички потенциални рискови фактори, включително тези, произтичащи от ревматичните състояния, са от първостепенно значение. Заинтригуван съм от фините припокриващи патофизиологични механизми в съдовата стена, които се явяват при ранните етапи на атеросклерозата и ревматичните заболявания. Ако се установи причинно-следствена връзка, това може да проправи пътя за нови терапевтични интервенции, насочени към самия генезис на ССЗ.

 

Д-р Александър Ангелов е специалист ревматолог в МБАЛ „Бургасмед“. Той завършва Медицински университет – София и специализира ревматология в най-голямата ревматологична клиника в България към УМБАЛ “Св. Иван Рилски”, както и преминава множество обучения в чужбина. Д-р Ангелов понастоящем се намира във финалните стадии на своя докторантски труд, в който изследва влиянието на хроничното възпаление върху сърдечносъдовата система. Автор е на множество научни публикации, изнасял е презентации в редица конференции по ревматология, съизследовател е в различни клинични проучвания. Експертизата и посветеността на д-р Ангелов в ревматологията го правят ценен член на медицинската общност и надежден специалист за пациентите, търсещи висококачествена ревматологична грижа.