RU
Back to top hospitalburgasmed.bg

МБАЛ „Бургасмед“ разполага с необходимата апаратура и профилирани специалисти

Д-р Милена Мануелян, акушер-гинеколог в МБАЛ „Бургасмед“:
Пренаталният скрининг и диагностика – необходими при всяка бременна, независимо от възрастта й!
МБАЛ „Бургасмед“ разполага с необходимата апаратура и профилирани специалисти

23.5.2015
в.Телеграф

Д-р Мануелян завършва медицина през 2007 г. в МУ, София и придобива специалност по акушерство и гинекология през 2014 г. Професионланият ѝ път минава през СБАЛАГ „Майчин дом“, София и Център по пренатална диагностика- МЦ „Св. Петка“, София. Към настоящия момент е АГ специалист в МБАЛ „Бургасмед“.

-Д-р Мануелян, каква степен на важност има пренаталната диагностика за протичането на бременността и какво показва опитът Ви – бъдещите майки спазват ли препоръките на АГ специалистите?
Пренаталната диагностика представлява съвкупност от методи за изследване на плода. При всяка една бременност потенциално съществува риск от хромозомен дефект на плода. По време на специализирания преглед, изчисляваме този риск индивидиуално според възрастта на бременната и срока на бременноста. От основно значение са редица ехографски показатели на плода между 11-та и 13-та гестационна седмица, както и нивата на два хормона в кръвта на майката – свободен ß-HCG и PAPP-A. Чрез този комбиниран биохимичен и ехографски скрининг в първи триместър могат да бъдат открити 95% от фетусите с хромозомни заболявания, сърдечни и други аномалии. Ето защо той се наложи през последните години и в България. Скринингът позволява, при установяване на отклонения от нормите, да се извършат допълнителни изследвания и при необходимост да се прекъсне бременността на този ранен етап. Моите наблюдения са, че все повече бъдещи майки проявяват интерес към всичко свързано с бременността им и са запознати със съвременните методи за проследяването ѝ. Въпреки това, все още у нас превес има скринингът във втория триместър на бременността. Късният скрининг, за съжаление, е много по-неточен, а при откриване на дефект на плода в този напреднал срок, прекъсване на бременността е значително по-трудно.

-Задължителен ли е ранният биохимичен скрининг? Какво бихте посъветвали жените, които са разбрали, че са бременни след 3-тия месец и скринингът вече е пропуснат?
Скринингът в първи триместър е препоръчителен за всички бременни жени. Важно е да се знае, че той не е включен в групата изследвания, които българската Национална здравноосигурителна каса заплаща. Ето защо пациентките не могат да бъдат задължени да направят това изследване. Скринингът в първи триместър включва изследвания за тризомия 21 (Даун синдром), тризомия 18 (Едуардс синдром) и тризомия 13 (Патау синдром). Скринингът за хромозомни заболявания трябва да обхваща по-голям процент от бременните, а не както е до сега (едва около 30 %). В случай, че той е пропуснат, на бременните се предлага изследването фетална морфология. Феталната морфология представлява обстойно и високо-специализирано ултразвуково изследване на всички основни органи и системи на плода. Най-оптималният срок за този преглед е 20-22 гестационна седмица. За целта може да се използва 2D-ехография и 3–4D-ехография с или без доплерово изследване.

-Изискват ли тези изследвания специфична апаратура и специалисти за най-точни резултати от изследването?
Категорично да. За осъществяването на тези изследвания са неоходими висок клас - 3D-4D ултразвукови апарати, биохимичен анализатор, както и софтуерна програма за изчисляване на риска. Желателно е тези прегледи и консултации да се извършват от акушер-гинеколог, специалист по фетална медицина. Специализираните изследваните могат да бъдат извършвани навсякъде, където има необходимата апаратура и обучени специалисти, сертифицирани да провеждат тези изследвания и консултации, но е факт, че повечето такива специалисти са съсредоточени в специализирани клиники и болници в столицата.

-Казвате специализираните изследвания се извършват предимно в София и университетските градове, а как е ситуацията като цяло в Бургаска област?
Бургаските пациентки могат да бъдат спокойни. МБАЛ „Бургасмед“ разполага с необходимата апаратура за извършването на тези високо-специализирани прегледи, така че всяка бременна да бъде възможно най-сигурна в резултатите от проведените изследвания по време на цялата бременност.

-Ако от скринингът има положителен резултат за висок процент вероятност бебето да се роди с генетични аномалии, какво да направят родителите? Какво можете да ги посъветвате?
Единственият сигурен начин да знаем дали плодът има хромозомна аномалия или не, е чрез инвазивни диагностични тестове. Такива са както биопсията на хориални въси, която се извършва 11-15 гестационна седмица, така и амниоцентезата след 16 гестационна седмица. Рискът от настъпване на спонтанен аборт и при двете процедури е около 1% . Въз основа на изчисления риск пациентките решават дали да предприемат инвазивно изследване. Освен това отскоро е възможно и извършването на пренатален тест за хромозомни аномалии, при който без никакъв риск от загуба на бременността се взима стандартна проба от майчината кръв, от която се изолира ДНК на бебето.